Généalogie de la famille de PRELLE de la NIEPPE et de diverses familles alliées directement ou indirectement

Powell ClaytonÂge : 81 ans18331914

Nom
Powell Clayton
Prénom(s)
Powell
Nom de famille
Clayton
Naissance 7 août 1833
MariageAdeline Mac GraughAfficher cette famille
1865 (Âge 31 ans)
Naissance d’une fille
#1
Charlotte Clayton
20 juillet 1876 (Âge 42 ans)
Mariage d’un enfantLudovic Alfred Joseph Ghislain MoncheurCharlotte ClaytonAfficher cette famille
15 janvier 1902 (Âge 68 ans)
Naissance d’une petite-fille
#1
Adeline Lucy Kathleen Georgina Marguerite Marie Ghislaine « Kathleen » Moncheur
8 juin 1904 (Âge 70 ans)
Naissance d’un petit-fils
#2
Charles François Alexis Ghislain Moncheur
23 octobre 1908 (Âge 75 ans)
Note : L'ANB donne pour date de naissance le 15 décembre 1908. Nos archives et le faire-part de décès indiquent qu'il est né le 23 octobre 1908.
Naissance d’une petite-fille
#3
Marie Théodora Charlotte Ghislaine Moncheur
18 avril 1911 (Âge 77 ans)
Profession
General

Employeur : US Army
Profession
Ambassador of the USA to Mexico

Décès 25 août 1914 (Âge 81 ans)
Note : Buried Arlington National Cemetery, Washington DC
Famille avec Adeline Mac Graugh - Afficher cette famille
lui
Powell Clayton
Naissance : 7 août 1833Delaware County, Pennsylvania, United States of America
Décès : 25 août 1914Washington DC, United States of America
épouse
Mariage : 1865Helena, Arkansas, United States of America
12 ans
fille

Profession
Décès
Buried Arlington National Cemetery, Washington DC
Note
Biography: Born: Delaware County, Pennsylvania, August 7, 1833. After attending a military academy in nearby Bristol and an engineering school in Wilkington, Delaware, moved to Kansas in 1855 to engage in civil engineering at Leavenworth. As early as April 29, 1861, he had a company of militia at Fort Leavenworth. A month later was formally mustered into Federal service as a Captain of the 1st Kansas Infantry. In December 1861, be became Lieutenant Colonel of the 5th Kansas Cavalry and in March 1862, its Colonel. He was made a Brigadier General, U.S. Volunteers, August 1, 1864. In the interval, and thereafter until mustered out, he served primarily in Missouri and Arkansas. Fought at Wilson\'s Creek and after capture of Little Rock in September 1863, was assigned to command post at Pine Bluff, where in October he repulsed an attack by Confederate General J. S. Marmaduke. Soon after the war he bought a plantation and engaged in cotton farming. In 1868 he was elected the first carpetbagging governor of Arkansas, \"neither the worse nor the best of the gentry\", according to one of his biographers; he remained the Republican boss of Arkansas from then until death. He was defeated for reelection in 1876 by the reenfranchised conservatives, and returned to Arkansas and in 1882 established residence at Eureka Springs, where he managed hotels and railroads. From 1897 until 1905 was ambassador to Mexico in Administration of Presidents William McKinley and Theodore Roosevelt. In about 1912, he moved to Washington, DC, where he died August 25, 1914. He was buried in Section 3, Grave 2035-WS, Arlington National Cemetery. Source: http://www.arlingtoncemetery.net/pclayton.htm